Przepisy

Ogórki małosolne gotowe w 15 godzin

Szedłem wczoraj obok rynku przy Hali Gwardii i postanowiłem wstąpić ‚po pomidory’. Oczywiście skończyło się na tym, że z rynku wyszedłem z dwoma ciężkimi torbami dlatego że nie mogę się powstrzymać przed tym żeby nie kupić na rynku wszystko. Bo wszystko jest takie fajne, kolorowe, pachnące. Można wybierać, nakładać, pytać o to skąd przyjechały arbuzy i w ogóle, dla mnie wizyta na rynek jest małym świętem.

Nie mogłem też nie zwrócić uwagi na małe niepozorne ogórki, które idealnie nadawały się do tego żeby zrobić ogórki małosolne, które uwielbiam.

Myślę że prawie każdy wie jak się robią takie ogórki. Ale mam mały sekret którym podzielę się. Dzięki temu sekretu będziesz wiedzieć jak zrobić tak, żeby już za 15 godzin mieć cały słoik (lub dwa) chrupiących małosolnych ogórków. Sekretnym składnikiem jest woda mineralna gazowana. A poniżej znajduje się cała lista składników:

 • ogórki małe, im mniejsze tym lepiej
 • kwiaty kopru – 2-3 kwiatka
 • czosnek – 3 duże ząbki
 • woda mineralna gazowana – 1 litr
 • sól – 1.5 łyżki
 1. Ogórki dobrze wymyć
 2. Włożyć do słoika, przekładając pokrojonymi wzdłuż ząbkami czosnku i kwiatami kopru
 3. Do osobnej miski lub innego pojemnika wlać wodę gazowaną i wsypać do niej sól
 4. Cieszyć się jak dziecko reakcji chemicznej pomiędzy wodą gazowaną i solą 🙂
 5. Zalać wodą ogórki do samego wierzchu
 6. Przykryć słoik pokrywką ale nie szczelnie
 7. Postawić na okno lub w miejsce gdzie jest słońce, żeby szybciej zaczął się proces.

Po 15 godzinach można śmiało wyciągać pierwszego ogóra na próbę 🙂 Pamiętaj tylko o tym, że rozmiar ogórków ma znaczenie na to, jak szybko będą gotowe. Jeśli ogórki będą większe – czas może nieco się wydłużyć ale o jakieś parę godzin (do pięciu).

Najlepiej ogórki te pasują do smażonych ziemniaków 🙂 Tak-tak, smażonych ziemniaków. Opowiem w następnym przepisie o nich więcej! A teraz – idź po ogórki i daj znać czy Ci się spodobał ten przepis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *